Transport samochodu na autolawecie – co warto wiedzieć?

Transport auta może być konieczny w kilku sytuacjach. Należą do nich nie tylko stłuczka lub wypadek, ale też zakup nowego samochodu czy konieczność przewiezienia niezarejestrowanego pojazdu. Warto więc dowiedzieć się, jak legalnie i bezpiecznie korzystać z autolawety.

Laweta a autolaweta – najważniejsze różnice

Wielu kierowców używa pojęć laweta i autolaweta zamiennie. Jeżeli jednak chcemy wyrażać się w merytoryczny sposób, nie możemy traktować tych określeń jak synonimów. Laweta nie jest częścią samochodu, ale po prostu przyczepą, na której transportujemy auta. Do jej prowadzenia niezbędne jest więc prawo jazdy kategorii B+E. Warto też pamiętać, że podczas korzystania z dróg płatnych, samochód ciągnący będzie musiał korzystać z systemu e-Toll, jeśli dopuszczalna masa całkowita zestawu przekracza 3,5 tony. Na początku października, obowiązujący od 2011 roku system viaToll zastąpiono właśnie systemem e-Toll.

Autolaweta nie jest przyczepą, ale pojazdem, wyposażonym w specjalną platformę do transportu samochodów. Zdecydowaną zaletą autolawety jest mniejszy rozmiar w porównaniu do samochodu z przyczepą. Kierowanie tego typu pojazdem jest więc znacznie łatwiejsze i nie wymaga specjalnych uprawnień. Wystarczy posiadać prawo jazdy kategorii B. Jeżeli więc z jakiegoś powodu jest nam potrzebna autolaweta w Bydgoszczy, możemy zdecydować się na jej wynajem i samodzielnie przetransportować auto.

lakierowanie samochodu

Korzystanie z autolawety posiada wiele plusów. Przede wszystkim, transport jest bezpieczniejszy i bardziej stabilny. Pojazd ciągnący lawetę musi być wyposażony w specjalny hak, który z czasem może ulec zużyciu, co wywołuje ryzyko zerwania ładunku. Prowadzenie autolawety jest znacznie prostsze w porównaniu z manewrowaniem konwojem. Warto pomyśleć również o kosztach. Auto ciągnące lawetę zużywa więcej paliwa niż autolaweta, co przekłada się na cenę transportu.

Autolaweta po stłuczce lub wypadku

Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do kolizji i wypadków. Jeśli zdarzenie jest dosyć poważne, konieczne może okazać się skorzystanie z autolawety. Warto więc na wszelki wypadek zapisać w telefonie numer zaufanego zakładu blacharsko-lakierniczego, który oferuje usługi pomocy drogowej, żeby wiedzieć jak działać, gdy dopadnie nas stres związany z wypadkiem.

Warto pamiętać, że autolaweta jest najlepszą metodą transportu uszkodzonego pojazdu. Jego przewiezienie jest łatwe, szybkie i bezpieczne. Możemy mieć pewność, że na karoserii auta nie pojawią się kolejne rysy ani wgniecenia. Wiele autolawet jest obecnie wyposażone we wciągarki holownicze, co ułatwia załadowanie pojazdu na platformę. Znajdują zastosowanie również, gdy trzeba np. wyciągnąć samochód, który utknął na poboczu.

Jedną z największych obaw kierowców, którzy uczestniczyli w stłuczce lub wypadku, są oczywiście kwestie finansowe. Właśnie dlatego, wiele osób wciąż decyduje się na holowanie przez inny samochód osobowy. Jeżeli jednak do zdarzenia doszło na autostradzie, nie ma takiej możliwości. Nie należy obawiać się korzystania z autolawety, ponieważ każdy pojazd musi mieć opłacone obowiązkowe ubezpieczenie samochodowe (OC). Jeśli więc samochód jest niezdolny do dalszej jazdy, koszt autolawety jest pokrywany z OC sprawcy zdarzenia. Zazwyczaj to poszkodowany opłaca fakturę, a następnie przekazuje ją ubezpieczycielowi sprawcy. Dobre warsztaty oferują jednak nie tylko blacharstwo w Bydgoszczy, ale też zgłoszenie szkody z OC. Sprawca wypadku może liczyć na darmową autolawetę, jeśli posiada wykupione ubezpieczenie AC. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w zależności od pakietu, pojawiają się różne ograniczenia dotyczące odległości holowania.

Wynajem autolawety

autolaweta

Wiele firm oferuje usługi wynajmu autolawety. Można więc podjąć się samodzielnego transportu samochodu. Wycena zazwyczaj jest wykonywana indywidualnie. Trzeba wziąć pod uwagę również konieczność wpłaty zwrotnej kaucji i pokrycia kosztów paliwa. Jeżeli wynajmiemy autolawetę, powinniśmy pamiętać, że ponosimy odpowiedzialność za jej stan techniczny. Pojazd trzeba zwrócić w takim samym stanie, w jakim był wypożyczany. Warto więc korzystać wyłącznie z usług firm, które dostarczają autolawety najwyższej jakości. Bardzo pomocne są opinie innych użytkowników, którzy już skorzystali z usług danej firmy.

Wynajem autolawety jest korzystnym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, że samodzielny transport samochodu wiąże się z odpowiedzialnością. Autolawetą może kierować każdy, kto posiada prawo jazdy kategorii B. Maksymalna masa całkowita pojazdu wynosi jednak 3,5 tony. Jeżeli zostanie przekroczona, a kierowcę spotka kontrola, czeka go mandat oraz brak pozwolenia na kontynuowanie jazdy do czasu rozładowania autolawety.

Warto pamiętać, że pojazd powinien być umieszczany na autolawecie za pomocą wciągarki, nawet jeśli jest sprawny. Wjeżdżanie jest ryzykowne, ponieważ może prowadzić do uszkodzenia samochodu. Należy obniżyć tylną oś auta i ustawić najazdy w odpowiedniej szerokości. Warto pamiętać, że załadunek najlepiej przeprowadzać na twardej powierzchni. Po wciągnięciu auta, trzeba zaciągnąć hamulec ręczny, umieścić kliny lub blokady oraz opasać koła. Należy też zadbać o odpowiednią technikę jazdy. Szczególna ostrożność jest konieczna na zakrętach, zwłaszcza jeśli kierowca posiada niewielkie doświadczenie w kierowaniu pojazdami większymi niż auta osobowe. Na zakrętach trzeba uważnie obserwować tylną część autolawety po wewnętrznej stronie łuku. Warto pamiętać, że załadowany pojazd ma tendencje do przechylania.

Wielu kierowców obawia się konieczności transportu samochodu za pomocą autolawety. Warto jednak pamiętać, że jest to najbezpieczniejszy sposób na przewożenie auta. Dobrym wyjściem będzie więc skorzystanie z usług warsztatu, który oferuje zarówno lakierowanie samochodu w Bydgoszczy, jak i blacharstwo oraz usługi pomocy drogowej w razie wypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *