Każdy kierowca wie, że na drodze w każdej chwili może dojść do niespodziewanej sytuacji. Zdarza się więc, że nawet najlepszy refleks nie jest w stanie uchronić nas przed stłuczką lub wypadkiem. O ile zderzenie nie było na tyle poważne, że samochód należy oddać do kasacji, czeka nas wizyta w zakładzie blacharsko-lakierniczym. Jak jednak wybrać dobrego specjalistę, który przeprowadzi naprawę sprawnie i fachowo? Warto dowiedzieć się, co powinno zachęcić nas do skorzystania z usług danego zakładu, a co – wręcz przeciwnie.
Jakie naprawy przeprowadzają blacharz i lakiernik?
Najprościej mówiąc, blacharstwo to naprawa wszelkiego rodzaju uszkodzeń karoserii. Zazwyczaj mają one związek z wypadkami. Warto jednak pamiętać, że do uszkodzenia karoserii może dojść również podczas gradobicia lub wichury, gdy na auto spadnie np. odłamana gałąź. Do blacharza należy udać się również, jeśli na karoserii zauważamy rdzę. Bez odpowiedniej naprawy, korozja będzie postępować, a po czasie, naprawa stanie się jeszcze bardziej kosztowna. W zakładzie blacharskim, wymienimy też uszkodzone elementy karoserii. Blacharze wykonują również naprawy podwozia: usuwają rdzę oraz reperują lub wstawiają takie elementy, jak progi, zderzaki, układ wydechowy czy nadkola.
Wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług zakładu blacharsko-lakierniczego, ze względu na kompleksową obsługę, ponieważ uszkodzenie karoserii w zdecydowanej większości przypadków wiąże się również z koniecznością ponownego lakierowania części auta. Wybór odpowiedniego warsztatu jest bardzo istotny, ponieważ tylko prawdziwy fachowiec potrafi tak wygładzić powierzchnię i dopasować kolor lakieru, że naprawiane miejsce nie będzie odróżniać się od reszty auta.
Jak rozpoznać dobry zakład blacharsko-lakierniczy?
Naprawa samochodu wiąże się z dużymi kosztami, dlatego warto dobrze zastanowić się, zanim wybierzemy warsztat. Niesprawdzony blacharz lub lakiernik mogą narazić nas na wysokie koszty przy niezadowalających efektach. Podczas poszukiwań odpowiedniego warsztatu, warto wziąć pod uwagę opinie znajomych, a także poczytać o interesującej nas firmie w sieci. W dzisiejszym świecie, Internet jest cennym źródłem informacji na temat usług. Niezadowoleni klienci chętnie wyrażają swoją opinię, warto więc sprawdzić, czy warsztat, do którego się wybieramy, nie posiada dziesiątek negatywnych opinii w sieci. Korzystanie z usług przypadkowego zakładu, wybranego wyłącznie ze względu na dogodną lokalizację, naraża nas na stratę czasu i nerwów, z powodu błędów niekompetentnego blacharza.
Bardzo ważną rolę odgrywają również wyposażenie warsztatu i warunki, w których pracuje personel. Oczywiście, nie każdy z nas jest specjalistą w dziedzinie blacharstwa samochodowego, żeby na pierwszy rzut oka ocenić, czy w zakładzie znajduje się niezbędny sprzęt, odpowiadający współczesnym standardom. Warto jednak zwrócić uwagę, czy blacharz jest w stanie przedstawić kilka propozycji rozwiązania problemu. Jeżeli w warsztacie znajduje się odpowiednie wyposażenie, specjaliści podejmują się nie tylko klasycznych napraw blacharskich, ale też wykorzystują techniki panelowe lub PDR. Warto zwrócić uwagę również na warunki pracy, panujące w zakładzie. Właściciel dobrego warsztatu nie pozwoli, żeby jego pracownicy narażali się na problemy ze zdrowiem, dlatego zapewnia im profesjonalne uniformy. O firmie dobrze świadczy również czystość, panująca w zakładzie.
Warto zwrócić uwagę również na dostępność usług dodatkowych. Dobry zakład blacharsko-lakierniczy traktuje swoich klientów kompleksowo. Oznacza to, że mogą liczyć na pomoc po wypadku, gdy należy zająć się odholowaniem auta oraz sprawami organizacyjnymi, związanymi z procesem likwidacji szkody i formalnościami u ubezpieczyciela. Oznaką profesjonalizmu jest również zapewnianie klientom samochodów zastępczych na czas naprawy. W dobrym warsztacie, z pewnością otrzymamy nowy, komfortowy samochód, dzięki któremu okres oczekiwania na naprawę auta nie będzie trudny i męczący.
Autoryzowany serwis czy niezależny warsztat?
Częstym dylematem, jest wybór między autoryzowanym serwisem a niezależnym warsztatem. Z usług tych pierwszych zazwyczaj korzystają właściciele nowych samochodów, którzy jeszcze posiadają gwarancję. Jeżeli jednak mamy używane auto lub czas gwarancji upłynął, możemy zdecydować się na skorzystanie z małego, nieautoryzowanego warsztatu. Największą zaletą takiego rozwiązania jest z pewnością niższa cena. Warto jednak pamiętać, że blacharstwo samochodowe to dziedzina, która wymaga wiedzy, umiejętności i odpowiedniego wyposażenia. Tylko w autoryzowanym salonie, mamy pewność, że naprawa zostanie wykonana na wysokim poziomie, z użyciem oryginalnych części, opatrzonych logo producenta.
Samochód odgrywa w naszym życiu bardzo ważną rolę, dlatego nie należy oddawać go w ręce przypadkowych, nieprofesjonalnych blacharzy lub lakierników. Nasz zakład blacharsko-lakierniczy w Bydgoszczy oferuje usługi na najwyższym poziomie, o czym świadczy autoryzacja od marki Toyota. Podejmujemy się jednak napraw wszystkich samochodów oraz udzielamy kompleksowej pomocy po wypadku.