Jak dbać o lakier samochodowy?

Jedną z charakterystycznych cech nowego samochodu jest błyszczący lakier. Każdy kierowca chciałby, żeby jego auto jak najdłużej wyglądało, jakby dopiero wyjechało z salonu. Warto więc skorzystać z kilku wskazówek, jak dbać o lakier samochodowy.

Jakie czynniki mogą uszkodzić lakier?

Lakier samochodowy jest narażony na wiele szkodliwych czynników, dlatego z czasem jego kondycja nieuchronnie się pogarsza. Należą do nich światło słoneczne, zmienne temperatury i stan dróg. Zimą, szkodliwe działanie mają również środki chemiczne, stosowane przez drogowców do odśnieżania i usuwania lodu. Lakier może zostać uszkodzony również przez niewielkie kamyki, wyrzucane przez koła pojazdów czy owady lub ptactwo. Żywotność lakieru znacznie obniżają też otarcia i kolizje. W przypadku poważniejszych stłuczek, może okazać się, że niezbędne jest blacharstwo w Bydgoszczy. Wiele napraw wiąże się z koniecznością ponownego lakierowania danego elementu karoserii.

Niestety, nie jesteśmy w stanie uniknąć występowania tych czynników, ponieważ nie mamy na nie wpływu. Jedynym wyjściem jest regularna pielęgnacja karoserii, dzięki której lakier będzie matowiał znacznie wolniej. Warto pamiętać, że dobrze utrzymany lakier to nie tylko kwestia estetyki. Przede wszystkim, chroni karoserię przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, które mogą wywoływać korozję.

lakiernik

Jak prawidłowo myć samochód?

Absolutną podstawą jest oczywiście regularne mycie auta. Musi być wykonane dokładnie, tak żeby usunąć wszelkie zabrudzenia. Większość kierowców korzysta obecnie z myjni bezdotykowych. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Zabrudzenia zostają dokładnie usunięte ze wszystkich zakamarków podwozia i karoserii. Do mycia wykorzystuje się wodę pod ciśnieniem, w której został rozpuszczony mikroproszek czyszczący. Aby chronić lakier, trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości i dokładnym spłukaniu powierzchni. Nie warto więc ignorować instrukcji, umieszczonych w myjniach. Mycie w zbyt bliskiej odległości może doprowadzić do uszkodzenia lakieru. Ryzykowne jest również niedokładne płukanie. Pozostałości środków czyszczących mogą pozostać na karoserii i dotrzeć do jej głębszych warstw, powodując uszkodzenia.

Powinniśmy jednak pamiętać, że myjnia bezdotykowa jest znacznie bezpieczniejsza dla karoserii od myjni automatycznej. Mycie samochodu za pomocą szczotek jest szybkie, ale posiada wiele wad. W szczotkach gromadzą się zabrudzenia, które mogą powodować zarysowania. W myjniach automatycznych często stosuje się też silne środki chemiczne, na dłuższą metę szkodliwe dla lakieru. Jeżeli nie będziemy zachowywać ostrożności podczas pielęgnacji samochodu, w niedalekiej przyszłości zainteresuje nas lakierowanie samochodu w Bydgoszczy.

Mogłoby się wydawać, że ręczne mycie samochodu jest rozwiązaniem całkowicie bezpiecznym dla lakieru. Wiele osób odchodzi jednak od tego rozwiązania. Samodzielne mycie ręczne jest kłopotliwe np. dla osób mieszkających w blokach lub kamienicach. Wymaga odpowiedniej przestrzeni oraz dostępu do wody i kanalizacji. Jeżeli jednak postanowimy umyć auto ręcznie, warto stosować się do kilku zasad. Po pierwsze, powinniśmy zapomnieć o używaniu gąbki. Gromadzą się w niej piasek i inne zanieczyszczenia, które mogą powodować charakterystyczne, koliste zarysowania.

Znacznie bezpieczniejszym wyjściem będzie myjka ciśnieniowa. Samochód jest wtedy czyszczony na podobnej zasadzie, jak w przypadku myjni bezdotykowej. Właściciel ma jednak kontrolę nad tym, jakich środków używa do czyszczenia swojego auta. Można też zdecydować się na zakup rękawicy z mikrofibry. Po każdym użyciu powinna zostać wyprana. Warto również wziąć pod uwagę skorzystanie z myjni ręcznej, gdzie autem zajmą się fachowcy.

Woskowanie auta – czy to działa?

W myjni dostępne jest również woskowanie. Podnosi cenę mycia auta, dlatego wielu kierowców zastanawia się, czy korzystanie z tej opcji jest opłacalne. Nakładany w myjni wosk tworzy warstwę ochronną. Dzięki temu, woda lepiej spływa po karoserii, a lakier jest mniej narażony na działanie szkodliwych czynników. Na woskowanie warto zdecydować się zwłaszcza zimą. Samochód będzie lepiej chroniony przed opadami oraz środkami stosowanymi przez służby drogowe. Powinniśmy jednak pamiętać, że jeśli naszym autem właśnie zajmował się lakiernik w Bydgoszczy, należy powstrzymać się od woskowania. Na świeżo polakierowany samochód nie należy nakładać wosku.

Jeżeli chcemy osiągnąć jeszcze lepszy efekt, możemy zdecydować się na ręczne nałożenie wosku samodzielnie lub studiu detailingowym. Wosk należy aplikować na dokładnie wyczyszczony samochód, najlepiej w temperaturze 15-25°C, ponieważ wosk łatwiej się wtedy rozprowadza. Do nakładania należy wykorzystać bawełnianą szmatkę lub dołączoną do produktu gąbkę. Kolejnym etapem jest polerowanie. Można użyć polerki elektrycznej lub wybrać trudniejsze rozwiązanie i posłużyć się po prostu flanelowymi szmatkami. Warto pamiętać, aby nakładać wosk od górnych części nadwozia, kierując się ku dołowi. Wosk powinien być aplikowany cienką warstwą, żeby nie doszło do powstania smug. Tak nałożony preparat będzie skutecznie chronił przed niepomyślnymi warunkami atmosferycznymi i innymi szkodliwymi czynnikami.

Odpowiednia pielęgnacja lakieru pozwala w dużym stopniu przedłużyć jego żywotność. Jeżeli mimo wszystko pojawią się rysy np. w związku z kolizją, warto odwiedzić zakład blacharsko-lakierniczy w Bydgoszczy. Specjaliści przywrócą karoserii estetyczny wygląd, a przede wszystkim zadbają, żeby lakier chronił przed powstawaniem korozji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *