Czy warto samemu próbować napraw lakierniczych?

Trudno znaleźć kierowcę, który nigdy nie będzie musiał zawitać w warsztacie lakierniczym. O zarysowanie nietrudno – wystarczy chwila nieuwagi na parkingu lub drodze czy błąd innego kierowcy, aby na lakierze pojawiło się nieestetyczne zarysowanie lub otarcie. Wielu kierowców w takiej sytuacji zastanawia się, jak ograniczyć koszty i postanawia spróbować samodzielnej naprawy. Czy to jednak rzeczywiście jest dobry pomysł?

Dlaczego lakier tak często się uszkadza?

lakiernik bydgoszcz

Lakier spełnia nie tylko funkcję estetyczną, ale też ochronną, dlatego kiedy dojdzie do jego uszkodzenia, niezbędne są usługi lakiernicze. Bydgoszcz to jedno z miast, gdzie znajdziemy wiele wykonujących je warsztatów, różniących się pod względem cennika, a co za tym idzie – standardu wykonania usługi. Każdy kierowca oczywiście stara się uniknąć tych kosztów, ale o uszkodzenie lakieru naprawdę nietrudno. Wystarczy chociażby nieodpowiednie mycie samochodu np. z użyciem gąbki, w której gromadzi się piach czy czyszczenie pod wysokim ciśnieniem w zbyt małej odległości od samochodu. Uszkodzenia lakieru mogą też powodować niepozorne ptasie odchody, jeśli pozostaną na lakierze przez dłuższy czas. Najczęstszą przyczyną są jednak oczywiście uszkodzenia mechaniczne – zarysowania, otarcia na ciasnych parkingach itp.

Wizyta u lakiernika vs samodzielna naprawa – co wybrać?

Pojawienie się rysy na lakierze stawia kierowcę przed dylematem: zgłosić się do lakiernika samochodowego czy próbować samodzielnie usunąć uszkodzenie. Warto pamiętać, że wysokie ceny w warsztatach lakierniczych nie biorą się znikąd. Naprawa lakieru wymaga doświadczenia i profesjonalnego sprzętu. Dobry lakiernik samochodowy w Bydgoszczy przywróci karoserii estetyczny wygląd i zabezpieczy ją przed korozją, ale trzeba liczyć się z kosztami rzędu przynajmniej kilkuset złotych.

Najczęstszą przyczyną decydowania się na samodzielną naprawę są oczywiście względy finansowe. Warto jednak pamiętać, że brak wiedzy i umiejętności może sprawić, że zamiast naprawić uszkodzenie – jeszcze bardziej zniszczymy lakier. W przypadku starych aut, które nie są już zbyt wiele warte, można zdecydować się na samodzielne eksperymenty. Kierowcy, którzy jednak cenią sobie swoje samochody i zainwestowali w nie niemało pieniędzy – raczej powinni unikać tego typu prób. Warto też pamiętać, że oszczędzanie na materiałach używanych do naprawy jeszcze bardziej zwiększa ryzyko, że zaszkodzimy naszej karoserii, zamiast przywrócić ją do pierwotnego stanu.

Samodzielne tuszowanie niewielkich rys na lakierze

Jeżeli wierzysz w swoje umiejętności i postanowisz działać bez pomocy fachowców, przed zabraniem się do naprawy lakierniczej, trzeba zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. Kiedy samodzielnie chcesz podjąć się usunięcia płytkiej rysy, potrzebna będzie pasta lekkościerna. Na początek, należy umyć i wysuszyć zarysowany fragment karoserii. Następnie, trzeba rozetrzeć pastę z użyciem miękkiej szmatki do pojawienia się połysku. W przypadku małych miejscowych zarysowań, wykorzystuje się lakier z pędzelkiem. Zawsze trzeba jednak na początek sprawdzić efekt, nakładając go w mało widocznym miejscu.

W przypadku głębszych uszkodzeń, taka metoda nie będzie jednak wystarczająca. Należy tutaj sięgnąć po papier ścierny 360. Po wyszlifowaniu miejsca uszkodzenia, trzeba przetrzeć je przemywaczem w celu odtłuszczenia oraz zagruntować za pomocą podkładu (w sprayu lub dwuskładnikowego akrylowego). Po wyschnięciu, można nałożyć lakier w sprayu. Warto jednak pamiętać, że taka naprawa wymaga umiejętności.

Pozbawienie karoserii ochronnego lakieru prędzej czy później prowadzi do korozji. Niektórzy kierowcy próbują samodzielnie poradzić sobie również z tego typu problemami. Warto jednak pamiętać, że jest to możliwe wyłącznie w przypadku naprawdę niewielkich pęcherzy. W innym wypadku możemy sprawić, że sytuacja stanie się jeszcze gorsza. Zardzewiałą część trzeba oczyścić grubym papierem ściernym aż do gołej blachy. Następnie należy nałożyć podkład antykorozyjny, a po wyschnięciu pomalować uszkodzone miejsce farbą. Jeżeli jednak doszło do korozji większego fragmentu karoserii lub pojawiły się duże pęknięcia, lepiej zgłosić się do profesjonalistów.

Co zyskujesz zgłaszając się do lakiernika samochodowego?

Jeżeli masz za sobą wypadek lub poważną kolizję, oczywiste jest, że musi Ci pomóc blacharz samochodowy. Bydgoszcz i inne polskie miasta to lokalizacje, w których znajdziemy wiele tego typu warsztatów. Kiedy jednak uszkodzenie jest mniej poważne, pojawia się pokusa, aby samodzielnie naprawić zniszczony element lakieru. Czy jednak warto? Trzeba wziąć pod uwagę, że zbytnia chęć zaoszczędzenia paradoksalnie może doprowadzić do większych wydatków. Jeżeli naprawa nie pójdzie po naszej myśli, wizyta u fachowca i tak będzie nieunikniona, a przez nieprofesjonalne działanie, uszkodzenie może stać się jeszcze większe i trudniejsze do usunięcia. Nie można też zapominać o względach estetycznych. Każdy kierowca chciałby, żeby jego auto dobrze się prezentowało. W profesjonalnym zakładzie lakierniczym, używa się najwyższej jakości lakierów, które zapewniają trwałość i elegancki wygląd karoserii.

Nie ma nic złego w chęci ograniczenia kosztów, ale najważniejsze, aby robić to z głową. Brak umiejętności i profesjonalnego sprzętu to spore problemy, jeżeli chcemy naprawić karoserię naszego auta. Lepiej więc zaufać profesjonalistom i mieć pewność, że samochód będzie się nienagannie prezentować, a w miejscu uszkodzenia nie rozwinie się korozja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *